Za nami kolejna wizyta studyjna w Koninie
Kolejna wizyta studyjna realizowana w ramach projektu doradczego odbyła się w Koninie 13 marca 2025 roku. Zaprezentowano bardzo interesującą koncepcję zarządzania energią w mieście wspartą funkcjonowaniem klastra.
Za nami kolejna wizyta studyjna w Koninie

Część merytoryczna wizyty w Koninie rozpoczęła się w wieczór poprzedzający oficjalną część spotkaniem w hotelu z zastępcą prezydenta miasta Panem Witoldem Nowakiem, który opowiedział o podstawowych założeniach polityki władz miejskich zwłaszcza w zakresie zarządzania energią. Dyskusja, szczegółowe pytania i odpowiedzi, przeciągnęły się do późnych godzin wieczornych, co sprawiło znaczące zrozumienie problemów realizacji strategii miasta.

Konin – to miasto poprzemysłowe obecnie przechodzące transformację energetyczno-gospodarczą i społeczną. Liczba mieszkańców 67 tys., powierzchnia 82 km2.

Stojąc w obliczu ogromnego wyzwania jakim jest transformacja energetyczno-gospodarcza całego regionu Wielkopolski wschodniej, miasto Konin, jako lider regionu, wspólnie z mieszkańcami stworzyło ambitny program, którego głównym celem jest wprowadzenie miasta na Nową Ścieżkę Rozwoju, wyrażoną wizją Zielonego Miasta Energii.

Konin ma wiele walorów naturalnych – zieloną pradolinę w centrum, rzekę, jeziora oraz wody termalne. Tożsamość miejsca zbudowana jest obecnie na skojarzeniach związanych z generowaniem energii. Dzięki zasobom naturalnym, dotychczas przeprowadzonym działaniom oraz projektom zaplanowanym do realizacji w ramach niniejszej strategii, Konin ma szansę stać się dobrze prosperującym centrum energii odnawialnej i dobrym miejscem do życia i rozwoju dla swoich mieszkańców (więcej informacji TUTAJ)

Miasto Konin przygotowało ambitny program wyrażony wizją Zielonego Miasta Energii. Poniżej powody, dla których warto było przyjechać do Konina i zapoznać się z doświadczeniami miasta:

1. Klaster energii. W 2018 roku zostało podpisane porozumienie zawiązujące „Klaster Energii – Zielona Energia Konin”. Stronami porozumienia było Miasto Konin, 3 spółki miejskie oraz Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu S.A. To był początek drogi nadającej kierunek inwestycji Konina w odnawialne źródła energii.

2. Elektrownia i zakład termicznego unieszkodliwiania odpadów komunalnych. Miejski system ciepłowniczy tworzą bloki biomasy w Elektrowni Konin (źródło 1) oraz z zakładu termicznego unieszkodliwiania odpadów komunalnych (źródło nr 2) w strukturze spółek miejskich.

3. Ciepłownia geotermalna. Od 2024 r. uruchomiono dodatkowe źródła wytwarzania ciepła - ciepłownia geotermalna na wyspie Pociejewo w Koninie. Spółka MPEC – Konin uzyskała wszystkie zgody i pozwolenia oraz otrzymała dotację z NFOŚiGW na częściowe sfinansowanie jej budowy. Miasto Konin jest jednym z nielicznych miast w Polsce, w których ciepło wytwarzane jest prawie w całości z odnawialnych źródeł energii (OZE).

4. Instalacje OZE w miejskich spółkach. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. jako strategiczna spółka dla miasta inwestuje w instalacje fotowoltaiczne. Na terenie Oczyszczalni Ścieków Prawy Brzeg działa instalacja o mocy 100 kW, kolejna o tej samej mocy powstała na zmodernizowanej Stacji Uzdatniania Wody oraz największa farma fotowoltaiczna w mieście o mocy 2,18 MW. Wszystkie obiekty są połączone przyłączami kablowymi do przesyłania energii elektrycznej zwiększając niezależność i bezpieczeństwo energetyczne spółki.

Oficjalną część wizyty w Urzędzie Miejskim w Koninie, na którą przewieziono uczestników następnego dnia rano autobusem „wodorowym” z hotelu w Licheniu Starym, otworzył zastępca prezydenta miasta Pan Witold Nowak i nieco szerzej, wraz z grupą przedstawicieli Urzędu i ekspertami, przedstawił szczegółowe prezentacje wprowadzające do praktycznego zwiedzania obiektów energetycznych Konina.

Agenda spotkania w Urzędzie Miejskim:

  • Miasto Konin - Zarządzanie Strategiczne jako odpowiedź na transformację energetyczną regionu - Witold Nowak,  z-ca prezydenta,
  • Transformacja energetyczna - projekty rozwojowe/ inwestycyjne (przykład dobrych praktyk) - Katarzyna Rejniak - kierownik Wydziału Zarządzania Strategicznego, 
  • Funkcjonowanie Klastra Energii - Zielona Energia Konin - Maciej Dąbrowski - koordynator Klastra

Aktualna lista Uczestników Klastra:

  1. Urząd Miasta Konina,
  2. Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o., - koordynator klastra, 
  3. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Koninie Sp. z o.o., 
  4. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Konin Sp. z o.o.,
  5. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Konin Sp. z o.o.,
  6. Miejski Zakład Komunikacji w Koninie Sp. z o.o.

Wizytowane obiekty:

  • Wykorzystanie OZE – farma fotowoltaiczna na terenie Oczyszczalni Ścieków Lewy Brzeg w Koninie [mocy 2,18 MW]. Więcej informacji TUTAJ 
  • MZGOK - Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów (produkcja energii i ciepła ze spalania odpadów komunalnych). Więcej informacji TUTAJ 
  • Ciepłownia Geotermalna w Koninie – wykorzystanie wód geotermalnych do produkcji ciepła. Więcej informacji TUTAJ

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – Konin Sp. z o.o.

Miejski system ciepłowniczy zasilany jest aktualnie z bloków biomasowych w Elektrowni Konin (źródło nr 1) oraz z Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych (źródło nr 2), będącego w strukturze spółek miejskich (MZGOK). Od 2024 roku uruchomiono dodatkowe źródła wytwarzania ciepła- ciepłownia geotermal- na wyspie Pociejewo w Koninie, na którą spółka MPEC – Konin uzyskała wszystkie zgody i pozwolenia oraz otrzymała dotację z NFOŚiGW na częściowe sfinansowanie jej budowy.

Miasto Konin jest jednym z nielicznych miast w Polsce, w których ciepło wytwarzane jest prawie w całości z odnawialnych źródeł energii (OZE), co zapewnia, że system ciepłowniczy miasta jest „efektywny energetycznie”.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. jako strategiczna spółka dla miasta inwestuje w instalacje fotowoltaiczne w celu ograniczenia kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa dążąc do samowystarczalności energetycznej oraz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Na terenie Oczyszczalni Ścieków Prawy Brzeg działa już instalacja o mocy 100 kW, kolejna o tej samej mocy powstała na zmodernizowanej Stacji Uzdatniania Wody oraz największa farma fotowoltaiczna w mieście o mocy 2,18 MW. Wszystkie obiekty „Pewiku” są połączone przyłączami kablowymi do przesyłania energii elektrycznej zwiększając niezależność i bezpieczeństwo energetyczne spółki.

Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie – MZGKO Sp. z o.o.

Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów, oddany do eksploatacji 21 grudnia 2015 roku zajmuje się termicznym przekształcaniem odpadów komunalnych o kodach 20 03 01 oraz 19 12 12. W wyniku tego procesu wytwarza i sprzedaje do sieci energię elektryczną i cieplną.

Grupa Polsat Plus i ZE PAK ruszają z produkcją zielonego wodoru w Koninie - więcej informacji TUTAJ

W Koninie ruszyła elektrolizernia Grupy Polsat Plus i Grupy ZE PAK produkująca zielony wodór, który jest czystym i zeroemisyjnym paliwem - poinformowały spółki w komunikacie prasowym. W procesie produkcji wykorzystywany jest elektrolizer 2,5 MW w technologii PEM, który umożliwia wytworzenie ok. 1000 kg zielonego wodoru na dobę. Taka ilość wodoru ma wymierne zastosowanie praktyczne - pozwala na zatankowanie ok. 40 miejskich autobusów wodorowych dziennie.

Konin jest pierwszym polskim miastem, które eksploatuje autobus na wodór od lipca 2021.

MZK Konin jest pierwszym operatorem komunikacji miejskiej w Polsce z autobusem wodorowym w swojej flocie. Wykorzystanie takiego napędu wpisuje się w działania aktywnego w regionie Konina koncernu energetycznego ZE PAK, który wdraża projekty mające na celu produkcję i dystrybucję zielonego wodoru.

W grudniu 2024 r. kolejne trzy autobusy wodorowe marki NesoBus dotarły do Konina. Ich zakup to część większego projektu inwestowania w zeroemisyjny transport zbiorowy.

Dokumentacja fotograficzna TUTAJ

Zbigniew Michniowski


Działanie realizowane jest w ramach projektu:

Przeprowadzenie działań szkoleniowo-doradczych oraz analitycznych w obszarze budowania zdolności administracyjnych w zakresie zielonej i energetycznej transformacji na rzecz administracji lokalnej. Zadanie związane z realizacją Inwestycji G1.1.4 – Wsparcie dla instytucji wdrażających reformy i inwestycje w ramach REPowerEU (KPO) – wskaźnik G8G.