
Zielone Miasto, które wyprzedza trendy
Lidzbark Warmiński, aspirujący do statusu pierwszego uzdrowiska na Warmii, stał się gospodarzem kolejnej wizyty studyjnej organizowanej w ramach projektu KPO-OZE. W dniach 10–11 kwietnia 2025 roku przedstawiciele kilkudziesięciu samorządów z całej Polski mieli okazję poznać praktyczne rozwiązania z zakresu transformacji energetycznej wdrażane przez miasto w obszarze transformacji energetyki cieplnej. Spotkanie było również okazją do wymiany doświadczeń oraz dyskusji o przyszłości energetyki lokalnej.
Dzień 1: Wieczorny networking
Wizyta rozpoczęła się 10 kwietnia kolacją w Termach Warmińskich, podczas której uczestnicy mieli okazję spotkać się z burmistrzem Lidzbarka Warmińskiego Jackiem Wiśniowskim oraz wymienić pierwsze doświadczenia związane z tematyką transformacji energetycznej, wyzwań jakie stawia przed samorządami. Podczas powitania przez burmistrza, przedstawicieli Veoli Północ oraz organizatora Związku Miast Polskich, uczestnicy zapoznali się z kluczowymi celami i zagadnieniami jakie były prezentowane podczas wizyty. Osoby biorące udział w wizycie przedstawiły się oraz wskazały zakres zainteresowań oraz realizowanych działań w swoich samorządach. Pozwoliło to w drugiej części podczas kolacji prowadzić wymianę doświadczeń i sieciowanie.
Dzień 2: Od wizji do realizacji
Rano 11 kwietnia uczestnicy przemieścili się elektrycznym autobusem do Urzędu Miasta, gdzie rozpoczęła się część merytoryczna wizyty. Spotkanie z burmistrzem oraz przedstawicielami Rady Miasta było okazją do zapoznania się z koncepcją „Zielonego Miasta” realizowaną w Lidzbarku. Samorządowcy usłyszeli o kompleksowym podejściu do ochrony środowiska – od zielonej infrastruktury, przez ekologiczną mobilność, aż po działania proklimatyczne. Transformacja energetyczna ciepłownictwa jest ważnym aspektem związanym z planowanym uzyskaniem status uzdrowiska. Czystość powietrza stanowi w tym zakresie jedno z głównych wyzwań z którymi boryka się wiele uzdrowisk.
Ciepłownia Przyszłości – praktyka i technologia
Następnie uczestnicy udali się do Kamienicy Amfiteatru Miejskiego, gdzie odbyły się kluczowe wystąpienia ekspertów.
Szczególną uwagę przyciągnęła prezentacja zarządu Veolia Północ reprezentowanego przez Daniela Domeradzkiego oraz Patrycję Adamczak, którzy omówili założenia i technologię Ciepłowni Przyszłości Euros Energy HC Plant – pierwszej w Polsce zeroemisyjnej ciepłowni, niemal w 100% zasilanej OZE. Instalacja wykorzystuje m.in. pompy ciepła, hybrydowe kolektory słoneczne oraz magazyny ciepła.
Pilotażowy projekt ciepłowni przyszłości nie byłby możliwy bez finansowania jakie dostarcza NCBR na praktyczne projekty pilotażowe. Andrzej Gutowski z NCBR, przedstawił zakres działań związanych w tym zakresie w tym działaniu oraz możliwości finansowania innowacyjnych zamówień publicznych.
Transformacja energetyczna ciepłownictwa stanowi duże wyzwanie nie tylko kosztowe, ale wdrożeniowe i technologiczne, stwierdził dr inż. Adam Mroziński z Politechniki Bydgoskiej, który omówił kierunki dekarbonizacji systemów ciepłowniczych, wskazując możliwe kierunki realizacji działań w tym zakresie dla decydentów mniejszych i średnich samorządów.
Po części teoretycznej uczestnicy udali się do siedziby Veolia Północ, by na własne oczy zobaczyć działającą instalację ciepłowni przyszłości. Wizytę zakończył objazd miasta autobusem elektrycznym – uczestnicy odwiedzili m.in. Tężnie Solankowe i Pawilon Zdrowia w strefie uzdrowiskowej.
Zintegrowane podejście do zielonej transformacji
Lidzbark Warmiński imponuje kompleksowym podejściem do lokalnej transformacji energetycznej. Rozwój zielonej infrastruktury, ekologicznego transportu oraz OZE łączy się tu z dbałością o przestrzeń miejską i zdrowie mieszkańców. Miasto nie tylko wdraża technologie przyszłości, ale staje się inspiracją dla innych gmin.
Zdjęcia z wyjazdu studyjnego TUTAJ
Tekst: Łukasz Dabrówka
Foto: Łukasz Dąbrówka, Jerzy Żelichowski
Działanie realizowane jest w ramach projektu:
Przeprowadzenie działań szkoleniowo-doradczych oraz analitycznych w obszarze budowania zdolności administracyjnych w zakresie zielonej i energetycznej transformacji na rzecz administracji lokalnej. Zadanie związane z realizacją Inwestycji G1.1.4 – Wsparcie dla instytucji wdrażających reformy i inwestycje w ramach REPowerEU (KPO) – wskaźnik G8G.
