Odbyła się pierwsza wizyta studyjna w Bydgoszczy
W Bydgoszczy 26 lutego 2025 r. odbyła się pierwsza wizyta studyjna w ramach projektu dotyczącego transformacji energetycznej, realizowanego ze środków KPO.
Odbyła się pierwsza wizyta studyjna w Bydgoszczy

Wizyta studyjna w Bydgoszczy składała się z następujących części:

1. Urząd Miasta Bydgoszczy

W ramach projektu pierwszą wizytę studyjną zorganizowano w Bydgoszczy, gdzie głównym tematem była „Transformacja Energetyczna w Samorządach z Wykorzystaniem OZE”. Przedstawicieli samorządów przywitał w imieniu ZMP dyr. Tomasz Potkański, a wprowadzenie do programu wizyty zaprezentował dyr. Tomasz Bońdos z Zespołu ds. Zarządzania Energią Urzędu Miasta w Bydgoszczy, pełniący jednocześnie rolę gospodarza. Początkowo miało to miejsce w Urzędzie, a następnie w czasie przejazdów autobusem, gdyż istotne dla uczestników było poznanie historii rozwoju miasta i założeń gospodarki energetycznej. Część seminaryjna w Urzędzie poświęcona była prezentacji przedstawionej przez Kingę Tyburską, Głównego Specjalistę w Zespole, dotyczącej robotyzacji procesów pozyskiwania, dystrybucji i archiwizacji dokumentów rozliczeniowych za media. Ten system jako unikatowy nie tylko w skali kraju, wielokrotnie był już prezentowany w wielu miastach europejskich. Ponadto zaprezentowano system monitoringu pracy instalacji fotowoltaicznych w obiektach miejskich, wraz z koncepcją prosumenta wirtualnego.

Zdjęcia - TUTAJ


2. Oczyszczalnia ścieków Fordon

Oczyszczalnia przyjmuje i oczyszcza ścieki dopływające z lewobrzeżnej części miasta Bydgoszczy z granicą podziału wzdłuż rzeki Brdy, jak również z trzech sąsiednich gmin. W lipcu 2010 r. zakończono proces inwestycyjny polegający na rozbudowie oraz modernizacji oczyszczalni. Podjęte działania pozwoliły zwiększyć jej przepustowość do 41 000 m³/d, a także zapewnić spełnienie wymagań Dyrektywy Rady z dnia 21 maja 1991 roku dotyczącej oczyszczalni ścieków komunalnych. Istotną częścią zakładu oczyszczania jest „Instalacja Termicznego Przekształcania Osadów (ITPO)”. W procesie fermentacji metanowej osadów powstaje gaz, którego głównym składnikiem jest metan. Gaz ujmowany jest w kopule Wydzielonych Komór Fermentacyjnych Zamkniętych (WKFz), a następnie kierowany jest do instalacji oczyszczania i odsiarczania. Pozyskiwany biogaz okresowo służy do rozruchu Instalacji Termicznego Przekształcania Osadów. Ponadto wykorzystywany jest do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w agregacie prądotwórczym lub kierowany jest do spalarni w kotłowni olejowo gazowej. Ciepło uzyskiwane ze spalania biogazu oraz chłodzenia silnika gazowego wykorzystywane jest do ogrzewania osadu z WKFz oraz do celów grzewczych na terenie oczyszczalni ścieków.

Ciekawostką przyrodniczą na terenie zakładu były zimujące w okolicach żurawie.

Zdjęcia - TUTAJ


3. PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy

Uczestników przywitał dyr. Sebastian Wasilewski, prezentując założenia funkcjonowania elektrociepłowni jako głównego producenta ciepła i energii elektrycznej w Bydgoszczy. W ramach programu odchodzenia od węgla i przejścia na paliwa nisko i zeroemisyjne zakład przechodzi znaczący program modernizacji. Powstała nowa jednostka wytwórcza zasilana paliwem gazowym. Inwestycja rozpoczęta w 2022 roku składać się będzie z pięciu agregatów kogeneracyjnych, opartych na silnikach gazowych o łącznej mocy 52,6 MWe oraz źródła rezerwowo-szczytowego ( gazowego kotła wodnego, elektrodowego kotła wodnego oraz gazowej wytwornicy pary) o mocy łącznej 70 MWt.

Zdjęcia - TUTAJ


4. Międzygminny Kompleks Unieszkodliwiania Odpadów Pro-Natura

Instalacja kogeneracyjna składająca się z 2 linii technologicznych termicznego przekształcania odpadów oraz turbiny parowej upustowo - kondensacyjnej. W ZTPOK funkcjonują 2 linie spalania odpadów każda o wydajności 11,5 Mg/h przy kaloryczności 8,5MJ/kg. Dwa kotły o mocy termicznej po 27,15 MW produkują parę przegrzaną kierowaną na wspólną turbinę upustowo – kondensacyjną. Turbina napędza generator o mocy 13,8 MW produkujący energię elektryczną o napięciu 11 kV. Energia elektryczna na potrzeby własne pobierana jest na transformatorach zaczepowych. Z ZTPOK energia elektryczna o napięciu 15 kV przesyłana je z linią kablową do Spółki D-Energia Sp. z o.o. Z regulowanego upustu na turbinie pobierana jest para na wymienniki ciepłownicze o mocy 27,7 MW, w których podgrzewana jest woda na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej. Rozpoczęto realizację inwestycji pod nazwą „Instalacja recyklingu organicznego poprzez fermentację odpadów w MKUO Pro-Natura Sp z o.o. w Bydgoszczy". Do produkcji energii elektrycznej i cieplnej wykorzystywane będą selektywnie wybrane bioodpady z Bydgoszczy i kilkunastu gmin ościennych w ilości 45 tys. Mg/rok z możliwością rozbudowy do 60 tys. Mg/rok wraz z modułem produkcji CNG na potrzeby własne spółki jako paliwo do pojazdów transportowych. Planowane zakończenie realizacji inwestycji to grudzień 2026 roku. Ponadto gotowy jest projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 5 MW na nieczynnym wysypisku odpadów.

Zdjęcia - TUTAJ

Działanie realizowane jest w ramach projektu:

Przeprowadzenie działań szkoleniowo-doradczych oraz analitycznych w obszarze budowania zdolności administracyjnych w zakresie zielonej i energetycznej transformacji na rzecz administracji lokalnej. Zadanie związane z realizacją Inwestycji G1.1.4 – Wsparcie dla instytucji wdrażających reformy i inwestycje w ramach REPowerEU (KPO) – wskaźnik G8G.