W aktualnej sytuacji gdy jednostkowe koszty energii w Polsce są niemal najwyższe w całej Europie, zarządzanie energią, monitorowanie zużycia i skutków wprowadzanych zmian w obiektach komunalnych jest absolutną koniecznością dla lokalnych samorządów.
Relacje kosztów energii po dokonanych usprawnieniach, wprowadzanych nowych technologiach, co wymaga nakładów inwestycyjnych czy remontowych, musi być przekonywujące w aspekcie ekonomicznym i ekologicznym.
Efekty nie są widoczne od razu stąd system ewidencji nakładów i skutków finansowych a także zmian obciążeń środowiska winien być przejrzysty i przekonywujący dla podejmujących decyzje budżetowe.
Ponadto system winien być szybki i jednocześnie eliminujący błędy i niedoszacowania zbierania setek a może i tysięcy danych. Takim dobrym przykładem może być wprowadzony w Bydgoszczy sposób oparty o Bazę Zarządzania Energią wykorzystujący narzędzie klasy RPA (Robotic Process Automation).
W chwili obecnej jest to wzorcowe rozwiązanie stosowane w samorządzie, nagrodzone na II Kongresie Energetyki Rozproszonej i polecane jako sprawdzone dla JST do stosowania.
Przedstawiamy w załączeniu podstawową część prezentacji systemu w celu zapoznania się nim. Szczegółowe informacje będą dostępne w nachodzących miesiącach w ramach projektu KPO-OZE, do udziału w którym gorąco namawiamy przedstawicieli samorządów.