W tym roku rozważania o polskiej energetyce i transformacji zostały przesunięte na kwestie skutków zmian klimatu, niespodziewanych zdarzeń i budowania odporności systemu elektroenergetycznego.
Tegoroczna debata koncentrowała się na zagadnieniach, związanych z zabezpieczeniem krajowych potrzeb w zakresie dywersyfikacji i dekarbonizacji źródeł energii, a także racjonalnym gospodarowaniem zasobami – odnawialnymi, kopalnymi oraz surowcami krytycznymi. Podczas Kongresu, zaprezentowany został raport „Od gazu ziemnego do biometanu. Dekarbonizacja polskiego gazownictwa”, kontynuując dyskusję o ważnej roli paliw odnawialnych.
Do najważniejszych punktów debat, można zaliczyć tematy: rola OZE w krajowym systemie elektroenergetycznym oraz ciepłownictwie, strategie oparte na ESG, bezpieczeństwo energetyczne – w wymiarze geopolitycznym, infrastrukturalnym, ale również finansowania i cyberprzestrzeni, przyszłość polskiego programu jądrowego, paliw kopalnych i konkurencyjności przemysłu w warunkach transformacji energetycznej. Uczestnicy Kongresu przyjrzeli się również zmianom na rynku polskiej energii w ostatnim dziesięcioleciu.