
Zbigniew Michniowski: Jako przedstawiciel grupy prezydentów, burmistrzów i wójtów, jakie najważniejsze wnioski nasunęły się Panu po wysłuchaniu prelekcji w ramach tego szkoleniowego projektu? Jakie działania podejmuje obecnie Państwa gmina w zakresie transformacji energetycznej?
Bartosz Mazerski: Przede wszystkim chciałbym podziękować Związkowi Miast Polskich za realizację tego projektu. Dzisiejsze spotkanie, o charakterze szkoleniowo-doradczym, jest niezwykle cenne, ponieważ kompleksowo wprowadza w tematykę transformacji energetycznej w kontekście obecnych uwarunkowań gospodarczych i politycznych. Jako były sportowiec wiem, że skuteczność i konsekwencja to klucz do osiągania optymalnych rezultatów. Takie podejście towarzyszy mi również w pracy na stanowisku burmistrza.
Kontynuuję i rozwijam projekty mojego poprzednika, Leszka Tabora, który zainicjował proces transformacji energetycznej w naszej gminie. Byliśmy jedną z pierwszych gmin, gdzie zainstalowano turbiny wiatrowe. Nasza strategia rozwoju stawia na efektywność energetyczną i ekologiczną, które są dziś fundamentem szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Warto jednak podkreślić, że działania te muszą również uwzględniać finanse gminy i komfort życia mieszkańców. Dzisiejsze wykłady ekspertów Związku Miast Polskich doskonale wpisują się w ten kontekst i stanowią merytoryczne wsparcie dla przedstawicieli samorządów, które będziemy mogli wykorzystać na dalszych etapach.
Jeśli chodzi o aktualne działania w Sztumie – konsekwentnie realizujemy projekty z zakresu transformacji energetycznej. Nasza gmina obejmuje 18 sołectw, w większości o charakterze zielonym, z pięknymi terenami leśnymi. W najbliższym czasie zainwestujemy w nowoczesną oczyszczalnię ścieków. Dzięki dobrze przygotowanemu wnioskowi, nasza miejska spółka wodociągowa uzyskała 53 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dodatkowo dofinansowaliśmy spółkę z budżetu gminy, zamykając projekt na poziomie 90 mln zł. Jesteśmy także liderem w realizacji programów „Czyste Powietrze” i „Ciepłe Mieszkanie”. Termomodernizacja budynków będzie kontynuowana.
ZM: Jak lokalna społeczność reaguje na te inwestycje? Czy mieszkańcy rozumieją ich znaczenie i akceptują angażowanie środków budżetowych?
BM: Wyniki konsultacji społecznych pokazują, że mieszkańcy mają duże zaufanie do podejmowanych działań, zwłaszcza że znacząca część kosztów jest pokrywana ze środków pozabudżetowych – grantów i dotacji. Zrozumienie budzi również koncepcja powołania spółdzielni energetycznej, co pokazuje rosnącą świadomość społeczną w zakresie transformacji energetycznej.
ZM: Czy w urzędzie dysponujecie specjalistami z zakresu energetyki miejskiej?
BM: To niestety jedno z kluczowych wyzwań, zarówno dla naszej gminy, jak i wielu innych mniejszych samorządów. Brakuje specjalistów od zarządzania energią. Dlatego tak ważne są szkolenia, takie jak dzisiejsze, które pozwalają burmistrzom i wójtom zdobyć wiedzę merytoryczną. Dzięki temu, nawet jeśli zlecamy realizację projektów na zewnątrz, potrafimy jasno określić ich cele, warunki oraz optymalne zapotrzebowanie. Uwzględniamy przy tym możliwości finansowe gminy i dostępność wszelkich źródeł wsparcia, takich jak dotacje czy granty.