Regionalne Forum Energetyczne Województwa Śląskiego 28-29 listopada w Wiśle
06.12.2024
Głownymi tematami Forum były: "Alternatywne źródła energii - transformacja energetyczna" oraz "Miks energetyczny – schyłek węgla a co w zastępstwie: paliwa alternatywne, wodór, OZE?"
Regionalne Forum Energetyczne Województwa Śląskiego 28-29 listopada w Wiśle
fot. Zbigniew Michniowski

Doroczne Forum Energetyczne jako główne tematy przyjęło rozważania na temat konieczności zintensyfikowania prac nad wprowadzaniem alternatywnych paliw w zamian za węgiel, którego wydobycie ogranicza się w myśl założeń strategii proklimatycznych. W ramach wystąpień otwierających Forum w temacie: „Bezpieczeństwo energetyczne - co w zastępstwie paliw kopalnych?” spotkanie zainicjowali: Joanna Bojczuk – członek Zarządu Województwa Śląskiego, Joanna Pauly - dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich i Spraw zagranicznych Ministerstwa Przemysłu prezentując „Sprawiedliwą transformację regionu i politykę spójności po roku 2027” oraz dr Paweł Brusiło z Sieci Ekspertów Komisji Europejskiej przedstawiając z poziomu UE temat „Paliwa alternatywne szansą na dekarbonizację sektora transportu w Unii Europejskiej”. Te tematy ukierunkowały prezentacje Forum w kolejnych sesjach.

Rozważając zakładaną stopniowo eliminację węgla, co dla Śląska ma wielkie znaczenie, warto wziąć pod uwagę coraz trudniejsze warunki wydobycia a więc i coraz droższe paliwo. Nie zmienia tego import przynoszący ryzyko uzależniania się od zewnętrznych producentów. Krajowe warunki wydobycia przynoszą również szczególne zagrożenia dla środowiska o czym się nie wspomina. To coraz większe stężenie mineralizacji wód z głębszych pokładów, które muszą być wypompowywane na powierzchnię i skutkujące katastrofami ekologicznymi w rzekach.

Wprowadzeniem do praktycznych przykładów wykorzystania alternatywnych, odnawialnych źródeł energii zaprezentowanych w czasie Forum może być część ogólna prezentacji dr hab. Zygmunta Łukaszczyka, prof. Politechniki Śląskiej, jako studium przypadku oczyszczalni ścieków w Rybniku, co prezentujemy w załączeniu.

Poszczególne przykłady interesujących rozwiązań przedstawione zostaną w kolejnych informacjach.

Zbigniew Michniowski