
II Kongres Energetyki Rozproszonej składał się z dwóch części:
- polityczno-gospodarczej, którą stanowiło już VII Forum Energetyki Rozproszonej,
- II Konferencji naukowej ER.
Z punktu zainteresowania miast istotną była część pierwsza uwzględniająca wystąpienia, prezentacje i panele dyskusyjne ukierunkowane na transformację energetyczną miast.
Tematyka Kongresu obejmowała innowacyjne rozwiązania dla Polski, jak podkreślają organizatorzy, w kontekście lokalności, która jest kluczowym aspektem procesów transformacyjnych. To decentralizacja produkcji i zarządzania energią winna przynieść pozytywne efekty organizacyjne, ekonomiczne i ekologiczne podnosząc jednocześnie bezpieczeństwo dostaw energii.
Dramatycznym problemem polskiej gospodarki jest fakt najdroższej w Europie energii, a te wskaźniki i tak są znacząco zawyżone w stosunku do cen energii w USA i Chinach. Tym samym konkurencyjność towarów polskich i europejskich na rynkach światowych jest często krytyczna, zwłaszcza w sektorach gospodarki energochłonnej. To musi być priorytetem politycznym i gospodarczym w kraju. .
Sesja „Energetyka rozproszona w polskiej transformacji energetycznej” stanowiła prezentację założeń strategii na poziomie kraju a kolejne wystąpienia były rozwinięciem lub analizą założeń tej polityki. Szczególnie warte były wysłuchania następujące prelekcje:
- Siły napędowe polskiej transformacji energetycznej,
- Energetyka rozproszona w polityce UE – założenia i implikacje,
- Polska transformacja energetyczna : ambicje i realia.
Sesje były uzupełniane panelami dyskusyjnymi ekspertów a już same tytuły charakteryzują poruszaną tematykę, jak na przykład:
- Energetyka obywatelska i społeczności energetyczne- dlaczego to nie działa,
- Samorząd terytorialny w transformacji energetycznej.
Spośród wielu części Kongresu, kontekst samorządowy był szczególnie istotny w takich sesjach i panelach jak:
- Technologie w transformacji energetycznej,
- Ciepłownictwo, kogeneracja i łączenie sektorów,
- Dobre i złe praktyki w krajach UE,
- Gospodarczo-społeczne konteksty energetyki rozproszonej,
- Energetyka rozproszona dla środowiska i klimatu,
- Społeczne potencjały i deficyty transformacji energetycznej,
- Gospodarka w obiegu zamkniętym w energetyce rozproszonej,
- Mobilność w transformacji energetycznej,
- Energetyka rozproszona a bezpieczeństwo energetyczne.
Zainteresowanych szczegółową tematyką sesji odsyłamy do publikacji AGH, głównego organizatora Forum, które w najbliższym czasie winny się ukazać na stronach :
kongres.energetyka-rozproszona.pl
Zbigniew Michniowski
Działania AGH są organizowane i finansowane z projektu OTE realizowanego w ramach programu Gospostrateg: Materiał współfinansowany ze środków NCBR w ramach programu badań naukowych i prac rozwojowych "Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków" GOSPOSTRATEG/umowa nr GOSPOSTRATEG9/000D/2022



