Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi nabory wniosków w ramach: programów priorytetowych NFOŚiGW, Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021- 2027 oraz Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021 - 2027.
Sposób składania i rozpatrywania wniosków określany jest odpowiednio w ogłoszeniu o naborze lub w regulaminie naboru, które zamieszczane są na stronie internetowej NFOŚiGW. Więcej informacji znajdą Państwo pod adresem: Informacja o naborach wniosków w 2024 r.
Poniżej prezentujemy wybrane nabory dotyczące szeroko rozumianego procesu transformacji energetycznej. Pełny harmonogram naborów dostępny jest na stronie: Informacja o naborach wniosków w 2024 r.
Programy priorytetowe NFOŚiGW
1. Adaptacja do zmian klimatu i ochrona wód przed zanieczyszczeniami:
- Adaptacja do zmian klimatu
- Moja Woda (informacji dotyczących szczegółów dofinansowania udzielają odpowiednie dla siedziby Beneficjenta wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej)
- Ogólnopolski program finansowania służb ratowniczych cz.2 (modernizacja remiz Ochotniczych Straży Pożarnych)
2. Racjonalne gospodarowanie odpadami i ochrona ziemi.
- Zmniejszenie uciążliwości wynikających z wydobywania kopalin
- Usuwanie porzuconych odpadów
- Udostępnianie wód termalnych w Polsce
3. Zeroemisyjny system energetyczny
- Agroenergia cz. 1 (mikroinstalacje, pompy ciepła i towarzyszące magazyny energii - nabór prowadzą wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej)
- Wodoryzacja gospodarki - wsparcie projektów dotyczących innowacyjnych jednostek transportowych napędzanych wodorem (warunkiem uruchomienia naborów jest dostępność środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy)
4. Dobra jakość powietrza
- Czyste Powietrze (nabór wniosków prowadzą wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej)
- Budownictwo Energooszczędne:
o cz. 1 – Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie
o cz. 2 - Współfinansowanie pożyczkowe projektów realizowanych w ramach programu priorytetowego „Budownictwo energooszczędne.
o cz. 4 – PUCHACZ – Energooszczędne budynki użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego
5. Różnorodność biologiczna, edukacja i monitoring środowiska
- Edukacja ekologiczna